Jaunųjų lyderių klubas

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Naujausi

 tg2013.png
Naujienos
Projektas "Speakers of Europe"
  edvardo.jpg
Kaip priversti žmones balsuoti Europos Parlamento rinkimuose?

Kiek iš mūsų žino, kuo skiriasi Europos Komisija ir Europos Parlamentas (EP) arba ką apskritai veikia EP? Kiek iš mūsų žino, kokie Lietuvos politikai yra EP nariai arba kokią įtaką EP sprendimai daro Lietuvos politiniam ir socialiniam gyvenimui? Pirmiausia patys sau atsakykite į šiuos klausimus ir pasikalbėkite su savo aplinkos žmonėmis. Esu įsitikinęs, būsite šokiruoti, nes dauguma žmonių tiesiog nežino... 

Gruodžio 7-15 d. Palerme, Italijoje, vyko mokymai, kurių pagrindinė tema – ką daryti, kad žmonės aktyviau balsuotų 2014 m. EP rinkimuose. Projekto Speakers of Europe dalyviai priėjo prie dviejų bendrų išvadų. Pirma, piliečiai rinkimuose aktyviau dalyvautų jei būtų labiau sąmoningi ir žinotų, ką jų gyvenime reiškia EP priimami sprendimai. Antra, į rinkimus daugiau piliečių ateitų, jei žiniasklaida daugiau ir aiškiau juos informuotų apie ES politiką bei EP priimamus sprendimus ir kandidatus. 

Siekdami rasti atsakymus projekto dalyviai detaliai išnagrinėjo ES struktūrą, EP įvaizdį ir apžvelgė pastarųjų metų EP priimtus svarbiausius sprendimus. Daugiausiai dėmesio buvo skirta kūrimui reklamos kampanijos, galinčios paskatinti jaunimą aktyviau dalyvauti rinkimuose. Kaip pagrindinė komunikacijos priemonė buvo įvardijama socialinė žiniasklaida. Dalis sukurtų reklamos kampanijų iš dalies realiai šiuo metu yra įgyvendinamos.
edvardui.jpg
Situacija: prie balsadėžių – katastrofiškai mažai rinkėjų...

2009 m. EP rinkimuose balsavo vos kiek daugiau nei 20 proc. Lietuvos rinkėjų. Tai dvigubai mažiau nei bendras Europos Sąjungos (ES) vidurkis. Tokie skaičiai rodo, kad lietuviai dar nesijaučia esantys visaverčiai europiečiai, nors į Bendriją įstojo prieš dešimtmetį. 

ES lyderiai nuolat suka galvas, kaip paskatinti žmones balsuoti ir kaip įdiegti supratimą, jog rinkimai yra esminis Bendrijos valdymo epizodas. Įvairios institucijos analizuoja, siekdamos išsiaiškinti, kodėl žmonės tokie pasyvūs. 

Ataskaitose nurodoma, kad jei rinkimai visose ES šalyse vyktų vienu metu, prie balsadėžių ateitų daugiau žmonių. Taip pat teigiama, kad trūksta aiškios informacijos apie kandidatus ir pabrėžiama, jog jei piliečiai būtų geriau informuoti apie EP sprendimų įtaką jų kasdieniam gyvenimui, jie balsuotų aktyviau. Deja, tokios išvados tik ataskaitose ir dūla, o žmonių suvokimo nepasiekia.

Lietuviai ne visada supranta ES politiką

Juoką ir baimę kelia jau ne vienerius metus Lietuvoje aktyviai vykstančios diskusijos dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams. Tik dabar, kai pagal visus Lietuvos įsipareigojimus ES draudimas turės būti panaikintas ir nuo gegužės mėnesio bet kas galės pirkti žemę, žmonės sukilo, teigdami, kad svetimtaučiai išpirks visą Lietuvą. 

Mielieji, o ką mąstėte 2004 m., kai referendume balsavote už Lietuvos narystę ES? Draudimo panaikinimas yra aiškiai numatytas mūsų stojimo sutartyje, bet tuomet kažkodėl niekas apie tai garsiai nekalbėjo. Matyt, didžioji dalis lietuvių manė, kad Briuselis mus maitins taip skambiai vadinama europine parama. Taip, jis ir maitina – jaunimas už ES pinigus keliauja po visą Europą, mūsų ūkininkai gauna milžiniškas išmokas, milijardai eurų skiriami kovai su jaunimo nedarbu ir kitų socialinių bei ekonominių problemų sprendimui. 

Ir tai tik vienas iš daugybės pavyzdžių, įrodančių, kad kiekvienam piliečiui, nepriklausomai
nuo jo socialinio statuso, reikėtų domėtis jau ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos politika,
siekiant išvengti nesusipratimų – tokių, kaip priešinimasis draudimui parduoti žemę užsieniečiams. 

edvardas.jpg
Išeitis – piliečių sąmoningumas ir žiniasklaida Yra žmonių, teigiančių, kad Seimo nariai uždirba per daug ir tai yra socialiai neteisinga. Yra žmonių, įsivaizduojančių, kad EP nariai nieko neveikia – tik sėdi, knapsi ir už dyką uždirba maždaug 20 tūkst. eurų per mėnesį. Šiuose pasakymuose yra dalis tiesos, ypač kalbant apie europarlamentarus. Natūralu, kad jie gali patingėti ir būti mažiau aktyvūs, nes juk nėra niekam atskaitingi. Bet kas juos išrenka? Jūs arba jūsų tautiečiai, eidami arba netgi neidami į rinkimus. Todėl nereikėtų skųstis, jei nesidomite ir neinate balsuoti. Kiek iš jūsų, mielieji, esate apsilankę nors vieno europarlamentaro biure ir pasidomėję, ką jis konkrečiai daro sėdėdamas Briuselyje? Kiek iš jūsų, užuot bambėję, esate nuėję į kokią nors valstybės ar savivaldybės instituciją su konkrečiais pasiūlymais? Tikriausiai nė vienas arba vos keletas. Taigi išvadą darau vieną – europarlamentarai neatstovaus mums tinkamai, jei jų nespausime ir nereikalausime mums atsiskaityti. Jie neatstovaus mums tinkamai, jei mes patys nesuprasime, kodėl jie mums atstovauja. O pirmas žingsni tai pasiekti – dalyvavimas rinkimuose ir supratimas, kam skiriate savo balsą. Kitas svarbus veiksnys, galintis paskatinti piliečius ateiti prie balsadėžių, yra žiniasklaida. Nors ji stengiasi informuoti apie EP veiklą ir kandidatus, tačiau akivaizdu, kad to nepakanka. Kita vertus, žiniasklaida dažnai aplaidžiai žiūri vertindama ir informuodama visuomenę apie EP darbą, nes dėl žmonių nesidomėjimo krinta jos reitingai, kurie ypač komercinės žiniasklaidos sprendimams turi didelę reikšmę. Beje, žiniasklaida yra tik tarpininkas tarp visuomenės ir valdžios, todėl ir šiuo atveju piliečiai turėtų labiau stengtis suvokti procesus bei savo balsu daryti jiems įtaką. Vis dėlto manau, kad Lietuvos žiniasklaida pagrindinius faktus apie EP veiklą ir kandidatus pateikia, tačiau patys piliečiai per mažai naudoja žiniasklaidą, ypač socialinius tinklus, diskusijoms. Tačiau tai vėlgi išplaukia iš sąmoningumo trūkumo. Šviečiant ir skatinant piliečius, žinoma, dalyvauti EP rinkimuose aktyviau galėtų veikti ir visuomeninės organizacijos. P.S. Šiuo metu politinės partijos tvirtina kandidatų į EP sąrašus. Visa tai galima nesunkiai rasti internete, taigi kuo nuoširdžiausiai linkiu pasidomėti, kurie politikai kandidatuoja, ir ateiti į rinkimus atiduoti savo balsą. EP rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 25 d. Edvardas Kubilius Projekto Speakers of Europe dalyvis
 
< Ankstesnis   Kitas >

Draugai


erasmus.jpgTavo centas gali!' mce_tsrc=

Wrapper


Gyvai

Tiktai mūsų sąmonė gali mus padaryti sveikais ar ligotais, sugniuždytais ar laimingais, turtingais ar vargšais. (Edmund Spenser)
---
Rokiškio jaunimo organizacijų sąjunga "Apvalus stalas" yra Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) narė.
---
2012 m. gegužės 29 d. RJOS "Apvalus stalas" įgyjo EST priimančios, siunčiančios ir koordinuojančios organizacijos statusą.
---

Nauja skiltis "KELIAUK IR TOBULĖK"

---

Išsakyk savo nuomonę

---

Skirk 2%

Apklausa

Koks Jūsų amžius?
 

Akimirka

Prisijunk!