Jaunųjų lyderių klubas

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Naujienos arrow Rekomenduojame arrow Joga-mokslas apie kūno ir sielos harmoniją
Joga-mokslas apie kūno ir sielos harmoniją

 

Smulki žuvis nori pabėgti nuo ją persekiojančių priešų. Kaip tai padaryti? Išvystyti sparnus ir tapti paukščiu. Žuvis nepakeičia nei vandens, nei oro, ji pati pasikeičia.

Joga-mokslas apie kūno ir sielos harmonija

Lietuvoje vis populiarėjant iš Indijos atkeliavusiam kūno ir proto valdymo mokslui - jogai, daugelis žmonių nori gauti informacijos apie šią senovinę praktiką. Vakarų pasaulyje dažnai joga suprantama ir aiškinama labai skirtingai bei kartais paviršutiniškai, akcentuojant joje fizinius pratimus, vadinamas asanomis. Ši jogos dalis, dar vadinama hatha joga, sudaro tik nedidelę (nors ir gana svarbią) jogos praktikos dalį. Mūsų šalyje taip pat pasirodo pakankamai įvairių publikacijų apie jogą, jos poveikį kūnui, protui ir sielai, tačiau daugelis interpretatorių, nuo kritikų iki gynėjų, ne tik kad nesiremia tūkstantmete jogos tradicija, tačiau dažnai ir nėra jogos praktikavę patys. Tuo tarpu joga pirmiausia yra gyva savo gilia, tūkstantmečius siekiančia tradicija. Jogą galima pažinti per praktiką. Knyginis žinojimas, be konkrečios praktikos yra menkavertis - teigia  garsus jogos mokytojas, gydytojas, svamis Šivananda, skleidęs jogos mokymą Indijoje praėjusio šimtmečio viduryje. Skaityti geras knygas yra puikus užsiėmimas, tačiau išmokti jogos vien iš knygų yra labai sunku. Joga visais laikais buvo perteikiama iš mokytojo mokiniui asmeniškai ir tai garantavo jos perteikimo tikslumą ir išsaugojimą keičiantis žmonių kartoms. Juolab, mokantis iš knygų galima rimtai pakenkti savo fiziniam kūnui, pavyzdžiui, neteisingai atliekant asanas (fizinius pratimus), jos ne tik kad neatneš naudos, tačiau gali turėti neigiamą poveikį stuburui, sąnariams.

Viena iš tokių jogos, besiremiančios aiškia mokymo tradicija, sistemų – taip vadinama Šivananda jogos mokykla. Šią jogos tradiciją Vakarų pasauliui atnešė svamio Šivanandos mokinys svamis Višnu-devananda, atvykęs iš Indijos į Kanadą 1957 metais. Jo įkurta jogos mokykla greitai įgavo didelį populiarumą Amerikoje bei Europoje. Šiandien tai viena didžiausių jogos mokyklų pasaulyje, labai populiari ir Lietuvoje.

Joga – tai sudėtinga metodų visuma, suteikianti kiekvienam žmogui galimybę pasiekti kūno, proto, jausmų bei sielos harmoniją, būti vienovėje  su gamta bei aplinkiniu pasauliu, šią harmoniją bei ramybę skleidžiant aplink save. Jogos praktika įgalina jaustis patogiai šiuolaikiniame tempo ir įtampų kupiname pasaulyje, nes tai yra pirmiausia vidinių požiūrių į supančią aplinką nuosekli kaita. Joga – tai ne tik fiziniai pratimai ar gulėjimas ant stiklų ir vinių, kaip daugelis įsivaizduoja. Tai požiūrių į gyvenimą sistema, vertybių visuma, vedanti į proto ir jausmų pusiausvyrą bei  ramybę. Žinoma, jokia sielos ar proto harmonija neįmanoma be fizinės sveikatos, todėl praktikos pradžioje daug dėmesio yra skiriama fizinio kūno sustiprinimui, sveikatingumui. Sveikam žmogui lengviau siekti aukštesnių dvasinių tikslų. Todėl senovės išminčiai sukūrė vientisą sistemą, padedančią sulėtinti ir sustabdyti irimo, arba katabolinius procesus mūsų kūnuose ir stiprinančią fizinius bei protinius gebėjimus.

Joga siūlo kompleksinį, holistinį požiūrį į žmogų kaip į visumą,  jo kūną, protą bei sielą. Kiekvienas žmogus – tai sudėtinga vientisa sistema, todėl neužtenka vien tik fizinių pratimų, norint pasiekti minėtosios harmonijos bei ramybės.

Siekdamas suprantamai perteikti jogos mokymą žmonėms, svamis Višnu-devananda suformulavo penkis jogos principus, kurie įgalina praktikuoti jogą kaip visavertę savęs tobulinimo sistemą. Šie principai yra tokie: tinkami pratimai(asanos), taisyklingas kvėpavimas, teisingas atsipalaidavimas, tinkama mityba, pozityvus mastymas ir meditacija.

Kaip rašė svamis Višnu-devananda, jei vadovausitės šiais penkiais principais, atitinkančiais iš tiesų holistinį požiūrį į visą mūsų kūno, proto ir sielos sistemą, įgysite jėgų ir pusiausvyros pažvelgti šiam lemtingam pasauliui į akis.

 Pozityvus mastymas – vienas iš jogos kertinių akmenų

Tiek kasdieniniame gyvenime, tiek praktikuojant jogą yra labai svarbus pozityvus mastymas- vienas iš penkių principų, kuriuos suformulavo jogos mokytojas swamis Višnu-devananda.

Joga moko praktikuoti tik teigiamas mintis, nuteikti protą pozityviai, vengti blogų žodžių ir blogų minčių. Į paprastą klausimą, ar stiklinė pusiau pilna, ar pusiau tuščia, jogas nedvejodamas atsakys: žinoma, kad ji pusiau pilna! Joga moko mus džiaugtis gyvenimu, tuo pačiu, joga yra savidrausmė, pagrįsta paprasto gyvenimo ir gilaus mastymo principais.

Teigiamos mintys sąlygoja teigiamus pokyčius ne tik dvasiniame lygmenyje, tačiau ir fiziniame kūne. Esant pozityviam mastymui, organizmo ląstelės efektyviau atsinaujina, sulėtinami irimo procesai.

Visas mūsų gyvenimas – tai požiūrių į jį visuma. Pakeitus požiūrius, pasikeičia ir pats gyvenimas.

Kaip sakė didis indų  mąstytojas ir visuomenės veikėjas svamis Vivekananda, pirmas, dar XIX a. pab. į Europą nešęs rytų filosofijos idėjas ir jogos mokymą, žmogaus gyvenimo tikslas yra pasiekti, kad vidinė galia įveiktų aplinką. „Keitimasis visada vidinis. Smulki žuvis nori pabėgti nuo ją persekiojančių priešų. Kaip tai padaryti? Išvystyti sparnus ir tapti paukščiu. Žuvis nepakeičia nei vandens, nei oro, ji pati pasikeičia. Susipažinę su gyvybės vystymusi, suprantame, jog aplinka įveikiama, pasikeitus viduje. Blogį galima įveikti tik perkeičiant save. Paika kalbėti apie blogį ir vargus, nes išorėje jų nėra. Jeigu būsiu atsparus pykčiui, niekada nebūsiu piktas. Jeigu nepasiduosiu neapykantai, niekada jos nejausiu. Taigi, pergalę galima pasiekti tik tobulinant save, vidujai keičiantis. Pakeiskite vidų ir su juo susieta išorė taip pat pasikeis. Apvalykite save, ir išorinis pasaulis taip pat pasikeis“.

Jis rašo, jog raginimas atsisakyti norų neturėtų būti suprastas lyg patarimas nusižudyti – nužudyti troškimus, vadinasi, ir patį žmogų. „Turėkite nuosavybę, turėkite ne tik būtiniausių dalykų, bet ir prabangių – turėkite visa, ko norite, tačiau niekada nepamirškite tiesos, gyvenkite teisingai. Turtai niekam nepriklauso. Negalvokite apie nuosavybę, apie valdžią. Viskas pasikeis, kai pradėsite matyti pasaulį šioje šviesoje. Pasaulis, kuris iki šiol buvo paskendęs sielvarte ir kančioje, taps palaima“.

Svamis Vivekananda kartojo, jog tie, kas mato blogį kituose, patys tą blogį turi savyje. „Nebūčiau nelaimingas, jei nebūčiau silpnas. Aplinkybės, kuriose atsidūręs vaikystėje aš jaučiausi nelaimingas, šiandien manęs nebeveikia. Pasikeitė vidus, todėl privalėjo pasikeisti ir išorė. Kai pasieksime nuostabią pusiausvyros ir tapatumo būseną, mes tik juoksimės iš tų dalykų, kuriuos šiandien laikome nelaimių ar blogio priežastimis“.

Turėdami laisvą valią veikti, jogos pagalba galime pasiekti, kad mūsų gyvenimus kuo mažiau įtakotų nepalankūs išorės veiksniai – aplinkinių nuomonės ir nuotaikos, politinės bei ekonominės sąlygos, mūsų pačių mintys bei emocijos, nuotaikų kaita. Tai nelengvas, laiko bei pastangų reikalaujantis procesas, tačiau rezultatai yra verti įdėto triūso. Praktikuodami jogą išmokstame valdyti save, savo elgesį, tampame laisvais žmonėmis. Kuriame savo gyvenimus patys,  priimdami  apgalvotus sprendimus remiantis ne akimirkos emocijomis, bet ramybe grįstu pasitikėjimu savo jėgomis.. Taip mokomės valdyti save ir savo likimą. O tada, kaip sakydavo jogos mokytojas Višnu-devananda, kliūtys tampa akmeniniais laipteliais į sėkmę, o gyvenimas – charakterio ir atjautos ugdymo mokykla.

 

Gintaras Ronkaitis

Jogos centro „Narayana“ mokytojas
www.yoga.lt
 
< Ankstesnis   Kitas >

Draugai


erasmus.jpgTavo centas gali!' mce_tsrc=

Wrapper


Gyvai

Prasminga mintis: Gyvenimas - tai ne tos dienos, kurios praėjo, bet tos, kurios įsiminė. (P. Pavlenka)
---
Rokiškio jaunimo organizacijų sąjunga "Apvalus stalas" yra Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) narė.
---
2012 m. gegužės 29 d. RJOS "Apvalus stalas" įgyjo EST priimančios, siunčiančios ir koordinuojančios organizacijos statusą.
---

Nauja skiltis "KELIAUK IR TOBULĖK"

---

Išsakyk savo nuomonę

---

Skirk 2%

Akimirka

Prisijunk!